A mai diákok rendkívül vizuális beállítottságúak. Ez főként annak köszönhető, hogy a média különböző fórumain élik a mindennapjaikat, képi ingerek tömkelege zúdul rájuk nap mint nap, sőt ők maguk is a képiségen igyekeznek megragadni az információközlést. Szokták mondani, hogy egy kép felér ezer szóval. És mi van akkor, ha a szavak alkotnak képet? Erre remek lehetőséget nyújt a szófelhő. Használhatjuk egy új tananyag bevezető óráján, összeszedve a témában szerzett előzetes ismereteket, de ugyanilyen jól alkalmazható a lezáráskor egy összefoglaló ábraként. Színes, informatív, esztétikus eszköze ez a főbb fogalmak, személyek, évszámok stb. memorizálásához.
Erre a célra a wordart.com oldalát ajánlom, mert egyszerűen, gyorsan, regisztráció nélkül készíthetünk szófelhőket, amiket azután képként le is tudunk menteni a számítógépre. Ezen az oldalon számtalan sablon közül választhatjuk ki, hogy milyen alakú legyen a szófelhőnk, a betűtípus, betűszín is szabadon variálható. Egyre érdemes odafigyelni: a program a szófelhő generálásakor időnként széttördeli a több szóból álló bevitt fogalmakat, ennek elkerülése azonban egyszerű: egy hullám (~ altgr+1) billentyűkombinációval összekacsolhatjuk a szavakat.
Ehhez készítettem két példát a 21. századi pedagógia fogalomköréből:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.